sobota, 8 października 2011

3 bohaterów Rusi Kijowskiej


Dawno dawno temu w (na?) Rusi Kijowskiej żyło trzech dzielnych wojowników. Dobrynia Nikiticz, Ilja Muromiets i Alosza Popowicz.

Dobrynia Nikiticz służył kniaziowi. Bal doskonałym łucznikiem, plywakiem, siłaczem. Słynął też ze swoich dobrych manier. Historycy twierdzą, że postać Dobryni mogła ewoluować od wojownika Dobryni, ltóry prowadził armię światosława Wielkiego i szkolił jego syna Wladimira Jasnego.

Legenda mówi, że matka Dobryni ostrzegała go, żeby nie chodził w góry Saroceńskie, nie zbliżać się do smoków, nie ratować żadnych jeńców i nie pływań w rzece Puchai. On jednak nie posłuchał jej rad i złamał wszelkie jej zakazy. Kiedy Dobrynia kąpał się w rzece, pojawił się smok. Stoczył z nim walkę. Pokonany smok błagał Dobrynię o łaskę. I tak bohater i smok zawarli pakt o nieagresji. Wkrótce potem smok porwał siostrzenicę kniazia-Zabawę. Kniaź prosi Dobrynię o uratowanie Zabawy. Bohater udaje się w góry Saraceńskie gdzie mieszka smok. Przy pomocy magicznego bata Dobrynia walczy ze smokiem trzy dni. Na trzeci dzień jest już wykończony walką i chce sobie odpuścić, ale głos z nieba mówi mu, żeby powalczył jeszcze trzy godziny. Po trzech godzinach Dobrynia zabija smoka. Smocza krew nie wsiąka jednak w ziemię i tworzy bagno. Dobrynia i jego koń próbują się z niego wydostać trzy dni. Wtedy głos z nieba nakazał Dobryni wbić w ziemię swoją włócznię i wypowiedzieć zaklęcie. Cała smocza krew wsiąka w ziemię. Dobrynia będąc sługą nie może poślubić Zabawy i oddaje jej rękę Aloszy Popowiczowi.

Ilja Muromiec

Przygody Ilji są fikcyjne, ale mówi się, że że w XII wieku istniał wojownik mnich Ilja Pechorsky (beatyfikowany w kościele prawosławnym).

Wg legend Ilja syn rolnika urodzony we wsi Kazaczarowo obok Muronia, był obłożnie chory i nie mógł się ruszać. W wieku lat 33 został cudownie uzdrowiony przez dwóch pielgrzymów. Swoją moc otrzymał w darze od umierającego rycerza Swiatogora, żeby wyzwolić Kijów od Idoliszcze (?) i służyć Wladimirowi Czerwone Słońce. Obronił też miasto Czernigow w zamian za co chciano go pasować na rycerza, ale ten odmówił. W lesie Briansk zabił rozbójnika, który zabijał podróżnych swoim gwizdem.

Alosza Popowicz

Był dzielnym wytrwałym i wesołym a jednocześnie podstępnym i kłamliwym podwładnym kniazia Wołodymira. Do największych czynów Aloszy należało m.in. zabicie smoka Tugaryna. Znany był z miłosnych niepowodzeń. Nie udało mu się uwieść żony Dobryni Nikiticza a zaloty do siostry braci Zbrodowiczów przypłacił życiem.


W 2004 Powstała animacja "Alosza Popowicz i wąż Tugaryn"( Alosha Popvitch and Tugarin Zmey) a w 2006 Dobrynia doczekał się ekranizacji swoich przygód w bajce " Dobrynia Nikiticz i Zmiej Gorynycz". W 2007 zanimował się "Ilja Muromiec i Słowik Rozbójnik" ( po ang Ilya Muromets i Solovez Rozboynik)
w 2010 powstała " 3 Bohaterów i Szamachańska caryca"

Wszystkie są produkcji rosyjskiej, widziałam że w sieci sa wersje z polskim dubbingiem więc przypuszczam że musiały być wydane też w Polsce. Ja oglądałam w oryginale co ma swoje plusy i minusy. Animacje są świetnie zrobione, naładowane humorem i nie odbiegają produkcjom z wielkich hamerykańskich wytwórni.

a TU jeden z lepszych momentów Pin It

2 komentarze:

 1. Cześć!
  Poszukuję intensywnie polskich wersji "Dobrynia Nikiticz i Zmiej Gorynycz" i "Ilja Muromiec i Słowik Rozbójnik". Chodzi mi w szczególności o dubbing (oryginalne wersje już widziałam), ponieważ chciałabym je wykorzystać przy pisaniu pracy magisterskiej. Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam serdecznie.
  G.

  OdpowiedzUsuń
 2. oj niestety nie jestem w stanie pomóc
  również oglądałam je w oryginale

  OdpowiedzUsuń